Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Sağlıklı bir yaşam sürmenin kellik sürecinde bir etkisi var mıdır?

Birçok kel hasta saç dökülme nedenin genetik olduğunu düşünür.  Fakat bu duruma neden olan başka nedenler varmı dır? Sağlıklı bir yaşam sürmenin kellik sürecinde bir etkisi var mıdır? Örneğin: stres, sigara, beslenme gibi..

Diğer sebepler %20 oranında rol oynarken genetik sebepler %80 oranında etkindir.

Sağlıklı bir yaşam sürmek için birçok nedenimiz vardır. Yetersiz beslenme, sağlıksız diyet ve aşırı stresin sağlığımız ve dış görünüşümüz üzerinde çok büyük etkisi vardır. Bir başka deyişle, sağlıklı yaşam sürmek dış görünüşümüze yansır.  Aynı zamanda saç dökülmesinide engeller.

Fakat, erkek tipi ve kadın tipi saç dökülmelerinin diğer dökülme tiplerinden ayrı tutmak gerekir. Sağlıklı bir yaşam sürmek şüphesiz çok önemlidir, ama Androgenetik saç dökülmesinin başlıca nedeni genetik yapıdır.

Diğer saç dökülme tiplerinde genetik yapı etkilidir, fakat kelliğe neden olan dihidrotestesteronu (DHT) değildir. Bu yüzden saç dökülmesinin nedenlerini tespit etmek çok önemlidir.   Saç dökülmesinin nedenleri dermatologlar ya da saç ekimi konusunda uzman olmuş doktorlar tarafından  tespit edilebilir.

Saç dökülme tiplerini ve nedenlerini birbirinden ayırmak çok önemlidir. Bu konuda şunu söyleyebiliriz ki; yukarıda bahsedilen nedenler genetik saç dökülmesinin nedeni olamaz.

Eğer yukarıda belirtilen nedenler ( sigara, stres, dengesiz beslenme, diyet) genetik saç dökülmesinin tek nedeni olsaydı, dünyadaki bütün erkek ve kadınlar kel olurdu. Son olarak şunu söyleyebilirim ki, bazı faktörler genetik saç dökülmesini hızlandırabilir, fakat kadın ve erkek tipi saç dökülmesinin başlangıç nedeni tamamen genetiktir.
 
Joomla SEF URLs by Artio