Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Saç Ekimi Yöntemlerine Genel Bakış

Saç ekiminde kullanılan FUE yöntemi (Follicular Unit Extraction) ve FUT yöntemi (Follicular Unit Transplantation) tekniklerinin her ikiside  lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Saç ekimi seansları FUT yöntemiyle ortalama 5 saat, FUE yöntemiyle 7 saatte tamamlanmaktadır.

Saç ekimi yaptıracak erkek ve kadın adaylar işlemin ağrılı ve kanlı olacağına dair yanlış bir kanıya sahiptirler. Bu tamamen eskide kalmış yöntemleri kullanan ekipler için söylenebilir. Modern FUE ve FUT yöntemleri ile yapılan saç ekimlerinden sonra aklınızda işlemin sadece ne kadar kolay olduğu kalacak. İşlemden sonra hastalar sadece bir tenisçi bandajı ve şapkayla ayrılırlar.

FUT (Follicular Unit Transplantation) diğer adıyla bant veya şerit yöntemiyle yapılan saç ekiminde saç kökleri her iki kulak çizgisinin altında kalan dökülmeye karşı dirençli kısımdan alınıp estetik bir dikişle kapatılır. Üzeri saçla örtülen bu ince estetik iz görünmez. Enseden alınan saç şeridi saç ekimi için özel olarak tasarlanmış mikroskoplar (stereo-microscop) altında teker teker Folliküler ünitelere (FUs) ayrıştırılır. Ayrıştırılan saç adaları sac nakil edilene kadar özel bir sıvının içinde bekletilir. Saç ekim işleminde alınan şeritten saç köklerin sağlamak ancak mikroskop altında titiz bir ayrıştırma ile mümkündür.

Alıcı bölgeye çok ince yarıklar açılır. Saç köklerinin ekileceği kanalların hiçbiri kolunuzdan kan alınırken kullanılan iğnelerden daha büyük olmayacaktır. Saç ekimi yapılacak bölgede saçlarınız varsa bunların traşlanmasına ihtiyaç yoktur. Saç ekiminin doğal olması için diğer bir kritik aşama köklerin yerleştirilmesi için açılacak kanalların derinliğinin ve açısının doğru tesbit edilmesidir. Doğru ve zarar vermeyen bir yerleştirme ancak özel olarak eğitilmiş deneyimli bir ekiple mümkündür.
Saç ekimi için alıcı bölge hazırlandıktan sonra 1-4 arası saç kılı içeren saç adaları (foliküler ünite) kanalların içine dikkatlice yerleştirilir. Herbir saç adası içerdiği saç kılı sayısına göre özel olarak dağıtılmalıdırki doğal bir sonuç elde edilsin.

FUE (Follicular Unit Extraction) ise saçlı derinin arka tarafının 1mm uzunluğunda traşlanarak her biir saç adasının ( foliküler ünite) teker teker alınmasıdır. Her bir saç kökü için çıkarılabileceği kadar kanal açılır. Elde edilen saç adalarını nakl FUT yönteminde kullanılan ile aynıdır.
Her iki yöntemde de ilk hafta için saç ekimi yapılan bölge dışarıdan fark edilir durumdadır. İlk hafta için dışarı çıkarken bu bölgeyi şapka ile örtebilirsiniz. Saç ekimi yaptırmış erkek ve kadınlar nakil den sonraki gün günlük aktivitelerine kaldıkları yerden devam edebilrler. Sadece sigara, ağır egzersiz ve alkolden kaçınmaları gerekir.
 
Joomla SEF URLs by Artio