Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Saç Ekimi

Saç ekim cerrahisi ilk defa 1959 yılında dermatolog dr. Norman Orentreich tarafından yapılmıştır. Saç dökülmesine dirençli ense bölgesinden sac köklerinin alınarak açık veya saçların seyreldiği bölgelere sac nakil işlemini gerçekleştirmiştir. Sac dökülmesine dirençli bölge tanımı “donor dominance,” saç ekiminintemelini oluşturmuştur.

Saç ekimi konusundaki bu önemli buluş ilk zamanlarda büyük graftlerin naklinden dolayı doğal sonuçlar elde edilmesini engelliyordu. Micrograftlerin 1990’lı yıllardan itibaren Saç ekiminde kullanılmasıyla doğal sonuçlar elde edilmeye başlanmıştır. (bkz. saç ekimi tarihçesi)

Saç ekimi 1995 yılında dermatolog dr.bernstayn saç ekiminde devrim yaratan Folliküler ünite transplantasyonunu tanımlamış ve bu buluş ile neredyse tamamen doğal Saç ekimleri mümkün olmuştur. Bu tamamen saç ayırma işleminin mikroskop altında yapılarak doğal saç gruplarının nakli esasına dayanmaktaydı. Şu anda dünyada yetkin Saç ekim merkezlerinin tümü mikroskop altında doğal saç grupları nakletmektedirler.

Saç ekiminde kullanılan Follicular Unit Extraction (FUE) ve Follicular Unit Transplantation (FUT) eski metotlardan kaynaklanan problemleri ortadan kaldırmıştır. Daha kozmetik sonuçlar Saç ekimi yaptırmak isteyen birey sayısını giderek artırmaktadır. Kullanılacak yöntem (FUT veya FUE sac ekimi ) doktor tarafından bir görüşme sonucu belirlenir.

Saç ekimi nin geldiği noktada en önemli sorun ensedeki saçların sonsuz olmaması. Bundan sonra olabilecek en önemli gelişme saç çoğaltma nın hayata geçmesi olacaktır. Bu bölümde de okuyabileceğiniz saç klonlama (kopyalama) bölümü heyecan verici bu gelişme konusunda sizleri bilgilendirecektir.

Doktor saç ekimi yapılacak hastaların önceden saç dökülmesi açısından dikkatlice muayane edilmeleri ve daha sonra yöntemin doğru bir şekilde seçilebileceğine inanmaktadır.

Saç ekimine genel bakış bölümünde kısaca saç ekimini gözden geçirebilirsiniz. Ayrıca sık sorulan sorular Saç ekimi forum (SSS ) mantığında hazırlanmış olup aklınıza gelen birçok soruya yanıt verecektir.

Sac ekimi ve saç nakli konularında yanlış bilinenlerle ilgili olarak Saç ekiminde mitler bölümüne bakabilirsiniz.
Unutmayın ki genetik saç dökülmesinin tedavisinde tek kalıcı yöntem saç ekimi olup deneyimli ellerde doğal sonuçlar elde edebilirsiniz.

Saç ekimi yöntemlerine genel bir bakış

Saç ekiminde kullanılan FUE (Follicular Unit Extraction) ve FUT (Follicular Unit Transplantation)  tekniklerinin her ikisi de lokal anestezi altında uygulanabilen uygun adaylarda doğal sonuçlar oluşturabilen yöntemlerdir.Saç ekimi işlemi binlerce sac kökünün 5-8 saat süre ile hastanın oldukça rahat olduğu bir ortamda yapılmaktadır.

Saç ekimi yaptıracak erkek ve kadın adaylar işlemin ağrılı ve kanlı olacağına dair yanlış bir kanıya sahiptirler. Bu tamamen eskide kalmış tarihi yöntemleri kullanan ekipler için söylenebilir. Modern FUE ve FUT yöntemleri ile yapılan Saç ekimlerinden sonra aklınızda işlemin sadece ne kadar kolay olduğu kalacak. Klinikten sadece bir tenisçi bandajı ve şapkayla ayrılacaksınız.

FUT yöntemi (Follicular Unit Transplantation) diğer adıyla bant veya şerit yöntemiyle yapılan saç ekiminde saç kökleri her iki kulak çizgisinin altında kalan dökülmeye karşı dirençli kısımdan alınıp estetik bir dikişle kapatılır. Üzeri saçla örtülen bu ince estetik iz görünmez. Enseden alınan saç şeridi sac ekimi için özel olarak tasarlanmış mikroskoplar (stereo-microscop) altında teker teker Folliküler ünitelere (FUs; sa adaları ) ayrıştırılır. Ayrıştırılan saç adaları saç nakil edilene kadar özel bir sıvının içinde bekletilir. Saç ekim işleminde alınan şeritten canlı saç köklerini sağlamak ancak mikroskop altında titiz bir ayrıştırma ile mümkündür. Doğal Saç ekimi sonuçları sadece mikroskop kullanılarak elde edilen saç adalarının transferi ile mümkündür.

Saçların ekileceği bölge ince kanallar açılarak hazırlanır. Saç köklerinin ekileceği kanalların hiçbiri kolunuzdan kan alınırken kullanılan iğnelerden daha büyük olmamalıdır. Saç ekimi yapılacak bölgede saçlarınız varsa bunların traşlanmasına ihtiyaç yoktur. Saç ekiminin doğal olması için diğer bir kritik aşama köklerin yerleştirilmesi için açılacak kanalların derinliğinin ve açısının doğru tespit edilmesidir. Doğru ve zarar vermeyen bir yerleştirme ancak özel olarak eğitilmiş deneyimli bir ekiple mümkündür.

Saç ekimi için alıcı bölge hazırlandıktan sonra 1-4 arası saç kılı içeren saç adaları (foliküler ünite) kanalların içine dikkatlice yerleştirilir. Her bir saç adası içerdiği saç kılı sayısına göre özel olarak dağıtılmalıdır ki doğal bir sonuç elde edilsin. Sac ekim işleminin sonucu doğal olmayacaksa hiç yaptırmamak daha iyi değil midir?

FUE ile sac ekimi ise ensedeki saçların 1mm uzunluğunda tıraşlanarak her bir saç adasının ( foliküler ünite) teker teker alınmasıdır. Her bir saç kökü için çıkarılabileceği kadar kanal açılır. Elde edilen saç adalarının nakli FUT yönteminde kullanılan ile aynıdır. Saç adasının byüklüğüne göre kullanılan punch ların çapı değişir (0.7,0.8,0.9,1.0 mm gibi). Daha ince olanların saç köklerine zarar verme olasılığı oldukça yüksektir. FUE ile Saç ekiminde daha ince aletler daha az iz oluşturabilir ancak beraberinde alınan köklerin yüksek oranda ölmesine neden olacaktır.

Her iki yöntemde de ilk hafta için Saç ekimi yapılan bölge dışarıdan fark edilir durumdadır (fue yönteminde ensede de belli olacaktır saçın kısa tıraşından dolayı). İlk hafta için dışarı çıkarken bu bölgeyi şapka ile örtebilirsiniz. Saç ekimi yaptırmış erkek ve kadınlar nakil den sonraki gün, günlük aktivitelerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Sadece sigara, ağır egzersiz ve alkolden kaçınmaları yetecektir. Saç ekimiişleminden sonraki uyulması gereken talimatlarla ilgili olarak doktorunuza danışınız.

 
Joomla SEF URLs by Artio