• Türkçe
  • English
Saç dökülmesinin klonlama ile tedavisi PDF Yazdır E-posta
Klonlama nedir?

Klonlama, bir şeyin genetik olarak aynısının kopyalanmasıdır. İlk klon meşhur Edinburgh koyunu Dolly'dir. Teknik olarak annesinin aynısı olmasada( ki bu yüsden gerçek klon sayılmaz), somatik hücrelerin yaşlı bir organizmada potansiyelini kaybettiğine dair görüşün aksini ispatlamıştır. Bilim adamları akciğer, karaciğer ya da vücüdun herhangi bir hücresinin bir kere bölündüğünde, hücre içindeki diğer genler aktif olmadığından değiştirilemez.
Dolly ile birlikte, bilim adamları yaşlı koyunun hücre çekirdeğinden aldıkları genetik materyalleri, çekirdeği ve genetik materyallerin alındığı bir yumurtaya aktarmışlardır. Donor hücrelerinden alınmış DNA içeren yumurta kimyasal maddeler veya elektrik akımı ile hücre bölünmesinin gerçekleşmesi sağlanmıştır.

Klonlama&Genetik Mühendisliği

Genetik mühendisliğinde, bütün organizmanın koplayalanmasının yerine, belirli bir hücrenin DNA' sı değiştirilir böylece genetik bozuklukları düzeltmek için protein üretir yada organizmada gerekli değişiklikleri yapar. Genetik mühendisliğinde ilk adım organizmada bozukluğa neden olan genin ayrılmasıdır. İkinci adım bu genin kopyalanmasıdır. Son adım ise, bu geni hücre içerisine yerleştirmektir böylece vücut fonksiyonu değişir.
İnsanlarda saç dökülmesine neden olan gen Colombia üniversitesindeki Dr. Angela Christiano tarafından bulunmuştur. Bu genle insanlar saçlı doğar sonradan bu saçlar dökülür ve geri uzamaz. Blim adamları insanlarda 8p21 kromozumundaki hastalığı tanımladılar ve bir fareye saç dökülmesine neden olan bu geni klonladılar. Fakat, birinde saç dökülmesine neden olan bu gen diğerinde aynı etkiyi göstermemiştir. Fakat, Dr Christiano' nun laboratuarı çalışmalarına devam etmektedir.
‘ Hedgehog pathway' adlı yeni ilaç bir farede saç büyümesini sağladığı görülmüştür. Yapılan çalışmalada, uygulanan ilacın farede saç foliküllerinin dinlenme evresinden büyüme evresine geçişini sağladığı görülmüştür. Fakat, bu teknoloji insanlarda uygulanamamaktadır.

Saç çoğaltma nedir?

Saç çoğaltmasında, kafa derisinden yada gögüsten alınan kıllar kafadaki açık alana ekilir. Bu uygulamada, saç folikülü bazındaki gelişme hücrelerin hücrelerin saçlarla birlikte çıkabileceği yönündedir. Bir saç ekildiğinde oradaki hücreler yeni bir folikül oluşturmaktadır. Teoride, bir doktor mikroskop ile hangi saçların kök hücresi olduğuna karar verebilmektir. Bu prosedüre saç çoğaltma adı verilir
Bu prosedürde, kılların bulbları köklerden ayrılır ve tüp içine yerleştirilir. Hücreler çoğaldığında, kel bölgeye saç folikülleri ekilir. Bu prosedürde keratinosid sadece geçici amplifikatördür saçların büyümesi için gerekli olan kök hücreleri büyük ölçüde etkilenmemektedir. Bu yüzden uygulanmamaktadır.

Saç klonlama modeli

Saçların klonlanması oldukça karmaşık bir olaydır bu bir test tüpünde bir takım diş büyümesini denemek gibi birşeydir. Saç folikülleri tamamen bir organizma olmadığından klonlamazlar. Fakat, Drs.Armanda Roynold ve Colin Jahoda bu ikilemi çözmek için bir çözüm yolu sunmuşlardır.
Trans-Gender Induction of Hair Follicles adlı çalışmalarında araştırmacılar saç foliküllerinde bulunan hen kılıfı hücrelerinin kişiden alınıp bir başkasına ekilebilmektedir. Ekilen hücreler etkileşime uğrar ve böylece terminal saç folikülleri oluşur. Bu tam anlamıyla bir klonlama olmasada hen kılıfı hücreleri Petri kutusunda çoğaltılabilmekte, ve daha sonra başkalarına enjekte edilebilmektedir.
Bu deneydeki bir başka nokta ise donor hücreleri erkekten, saçların büyümesini sağlayan resipiyon hücreleri ise kadından gelmektedir. Şöyle bir gerçek vardır ki: donor hücreleri herhangi ir rejeksiyon yaşamaksızın bir kişiden diğerine ekilebilir. Donor karşı cinsten olmasına ve farklı genetik profiline sahip olmasına rağmen, implantasyonda herhangi bir rejeksiyon yaşanmamaktadır. Bu durum, hen kılıfı hücrelerinin özel bir bağışık durumuna sahip olduğunu ve bu alçaktaki saç foliküllerinin gizli immun bölgeler olduğunu göstermektedir.
Bunun yanında, saçların görünümünü resipiyon derinin etkilediği bilinmektedir. Böylece, hastalar oldukça doğal bir görünüme sahip olmaktadırlar. Kişden kişye hücre transferinde, tamamen kel alan bu durumlarda önemli olabilir. Fakat, androgenetik alopesiya da kafanın arka ve yan kısımlarında saçlar olduğundan, buradaki saçlar henkılıfı hücrelerinin kaynağıdır, böylece iki kişi arasında hücre transferine çok gerek duyulmaz.

Deneyin en önemli noktası indükleyici hen kılıfı hücrelerinin fibroblast olmasıdır. Fibroblast kültürü yapılabilecek en basit hücrelerdir. Bu yüsden, donor bölgesi limitsiz saç kaynağıdır.

Yapılması gerekenler

ISHRS'nın 2003'teki toplantısında, Dr. Jerry Cooley saç klonlamada( bir başka deyişle Foliküler Hücre Ekimi) karşılaşılan sorunlardan bahsetmiştir. İlk olarak, kullanılacak en uygun foliküler bileşene karar vermek gerekmektedir.( Collin/ Jahoda deneyinde hen kılıfı hücrelerini ayırmakta zorluk çekilmiştir ve istenilen sonuç alınamamıştır.) daha sonra alınan hücreler dışarıda başarılı bir şekilde yetiştirilmelidir. Üçüncü adım olarak, hücre düzeyi büyürken sıraya sokulmalıdır. Son olarak ise, hücreler alıcı kafa derisine enjekte edilmelidir.
Bütün foliküler ünitelerin belli bir yönde kafa derisine hücre ile birlikte ekildiği Foliküler Ünite Transplantasyonunda ekilen saçların doğru yönde uzayacağına, rengi olacağına, kalın olacağına, ya da doğal görüneceğine dair bir kanıt yoktur. Bu problemi çözmek için, bir kişi kafanın santralis bölgesindeki indüklenmiş saçları kullanmış ve daha sonra Fut yöntemini uygulayarak doğal bir görünüm oluşturmaya çalışmıştır. Fakat, indüklenen foliküllerin doğal görünümü sağlayacak kadar uzayacağı kesin değildir. Ayrıca saç bir kere normal döngüsünde döküldüğünde yeniden büyüyeceğine dair de bir garanti yoktur. ( normal bir saç teli en az 2-6 yıl arasında büyür. Sonra bu saç dökülür ve saç yeniden çıkıncaya kadar folikül yaklaşık 3 ay hareketsiz kalır ve sonra döngü yeniden başlar)
Saç klonlamada en büyük teknik problem kültürdeki saçların çoğaldıkça ve saçtan ziyade bir fibroblast gibi davranmaya başladığında dediferansiyosyana uğramaktadır. Hücrelerin büyüyebileceği en uygun ortamı bulmak araştırmacıların en büyük problemlerindendir ve bu tedavinin uygulanmasını engelleyen en büyük sorundur.
Bu sorunların üstesinden gelindiğinde, güvenliliğin sağlanması açısından FDA'nın ön gördüğü bazı koşullar daha vardr. Bu yılları alan klinik çalışmaları geektiren bir süreçtir.
Klonlama hala bir deney sürecindedir. Birkaç başarı sağlansa da, klonlamanın saç ekiminde kullanılması için hala çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

 
  • Polls
  • Google Maps
Saç ekiminde sizin için en önemli kriter nedir?
 

Aşağıdaki resme tıklayarak kliniğimizin uydudan görünüşünü ve haritadaki yerini kolayca bulabilirsiniz.

Saç ekimi Ankara Civaş Clinic- uydu görüntüsü

Saç Multimedya merkezi

saç ekimiKellik - Neden olur?

Kel olup olmayacağımızı  en çok genlerimiz karar verir. Niçin temel faktör genlerimizdir,  öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiDHT hormonu-Esas suçlu!

DHT hormonunun savunmasız folliküller üzerinde nasıl rol oynadığını, onları nasıl bozduğunu öğrenin....İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli nasıl yapılıyor?

Saç naklinde kelliğe dirençli saç folliküllerinin kel olan bölgelere yeniden nasıl yerleştirildiğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiMükemmel saç nakli

Folliküler ünite saç naklinin doğal bir saçın aynısını nasıl yapabileceğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli ile neler yapılabilir?

Saç kaybınızın derecesine göre, saç nakli ameliyatının doğal saça uygun olarak nasıl başarılı sonuç vereceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiGörünüşü tekrar yaratma

Saçınızın orjinal yoğunluğunun yarısı kadar  follikülün yeniden dağıtılmasında bile tüm görünüşünüzün nasıl değişeceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç onarım planı yapma

Bir doktorun konsültasyonu sayesinde  kendinize nasıl tam bir saç onarım planı yapabilirsiniz öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiİhtiyacınız olan graftları hesaplama

Graft hesaplama makinasıyla saçlarınızın kaç adet grafta ihtiyacı olduğunu hesaplayın...Hesapla...

 

 

Syndicate

Üyesi olduğumuz kuruluşlar

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon, lazerle epilasyon, lazerli epilasyon

www.lazer-epilasyon.com

Bayanlarda olduğu gibi erkeklerde de kolayca  uygulanabilen lazer epilasyon ile istenmeyen kıllar kolaylıkla  yok edilmektedir. Lazer epilasyon, bir krem ya da iğne kullanmanızı gerektirmeyen, acısız bir yöntemdir.

Ankara estetik

burun estetiði, göðüs estetiði, estetik burun

www.ankaraestetik.com

Burnunuzu beğenmiyorsanız, rhinoplasty adı verilen burun estetiğinden yararlanabilirsiniz. Göğüs estetiği ile de göğsünüzü büyütebilir ya da küçültebilir, kendinize olan öz güveninizi yeniden kazanabilirsiniz.

Ücretsiz konsültasyon

demo9

Online Konsültasyon Formu 

Saç ekimi, lazer epilasyon ve estetik operasyonlarla ilgili aklınıza takılan sorular varsa bilgi almak için doktorumuza soru yöneltebilirsiniz. Doktorumuz sorularınızı cevaplamaktan memnunluk duyacaktır.