Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Kıl Büyümesi ve Döngüsü

Normal bir insanın kafa derisinde kalın terminal saçlar üreten 100,000 ile 150,000 saç kılı bulunmaktadır. Bu saç kökleri 1–4 arası kıl içeren adalar (folliküler ünite) halinde bulunurlar. Bir kişinin kafasında yaklaşık 50,000 ile 65,000 arası saç adası bulunmaktadır. Kıyaslama yapıldığında, bir insan vücudunda ince, vellus kıl üreten ortalama 5 milyon kıl follikülü vardır.

Belli bir zamanda, insan kafasındaki terminal kıların %90’ ı uzamaktadır. Anajen olarak adlandırılan bu evre 2 ile 7 yıl arasında sürmektedir. Katajen 2- 3 haftalık kısa bir evredir olup bu evrede büyüme durur, kıl folikülünün ortası büzülür ve ‘club hair’ denilen yapıyı oluşturur. Kafa derisindeki geriye kalan %10’luk kısım telojen denilen dinlenme evresindedir ve bu durum yaklaşık 3–4 ay sürmektedir.

Bir kıl dilenme evresine girdiğinde, büyüme durur, kök papilladan ayrılır ve kök çekildiği zaman, ya da yeni kök yerine büyümeye başladığında dökülür. Sac teli çekilerek koparılırsa alt kısımda beyaz bir bölüm dikkat çeker. Birçok kişi bunun saç kökü olduğunu düşünür. Dermal papilla ve büyüme merkezi hala kafa derisinde yer almaktadır. Kafa derisindeki saçlar günde yaklaşık 0,44mm uzamaktadır. Her saç follikülü yaşam boyunca 10- 20 kez kıl döngüsüne girmektedir.

Bir kişinin günde yaklaşık 100 saç telinin dökülmesi normaldir. Saçlarımızı tararken tarakta birkaç saç telinin görülmesi normaldir. Bu sayının aşırı miktarda artması saç dökülmesine neden olan bir hastalığa işaret eder. Mutlaka bir dermatolog muayenesini gerektirir. Genetik kellik ise büyük miktarda saç dökülmesinden değil de, dökülen saçların yerine zayıf, güçsüz cılız saçların çıkması ve daha sonraki aşamada dökülme ile karakterizedir.

Kıl Döngüsü

 
Joomla SEF URLs by Artio