Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Kıl Anatomisi

Anatomik olarak, kıl, ter bezi, tırnak ve yağ bezleri deri ekleri olup appendiks olarakda adlandırılır. Deri 3 ana tabakadan oluşmaktadır. En dıştaki epidermistir. Epidermis ölü hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücreler sürekli kendini yenilemektedir.

Epidermisin altındaki deriye dermis denir. Dermis 3mm kalınlığında, kollajenleri bünyesinde barındıran tabakadır. Bu tabaka deriye güç vermektedir, yağ ve ter bezlerinin her ikiside bu tabakadadır.
Dermisin altında bağ dokusu ve yağ tabakası vardır. Bu tabakada deriyi besleyen daha büyük sinir hücreleri ve kan damarları vardır. Kafa derisinde ise, yağ tabakasının en üst kısmında saç folliküllerinin kökleri bulunmaktadır.
Çok iyi bilinen bir durumun aksine, kafa derisinde kıllar birli, ikili, üçlü veya dörtlü gruplar halinde bulunur. Buna folliküler ünite (FU) veya saç adası da denir.
Her bir folliküler ünite yaklaşık 3-4mm uzunluğunda 0,1 mm kalınlığındadır. Bir folliküler ünite 5 ana parçadan oluşmaktadır. Aşağıdan yukarıya bir saç folikülü; dermal papilla, matriks, dış kök kılıfı, iç kök kılıfı ve saç kökü şeklindedir.
Dermal papilla fibroblast olarak adlandırılan hücrelerden oluşmaktadır. Bu hücreler kıl büyüme ve döngüsünü etkilemektedir. Dermal papilla DHT (dihidrotesteterone) denilen hormona karşı duyarlı androjen alıcılar içermektedir. Uzun yıllardır, bilim adamları saç büyümesinin dermal papilladan oluştuğunu düşünmekteydi. Fakat yapılan son çalışmalarda, büyüme fazının dermal papilladan yağ bezlerinin bağlandığı foliküllere kadar uzandığı görülmüştür. Günümüzde artık dermal papillanın öncelikli işlevinin foliküller büyüme ve farklılaşmayı düzenlemek olduğu bilinmektedir. Matriks, dermal papillanın üstünde bulunmakta olup, bölünebilen immünolojik olarak imtiyazlı hücrelerden oluşmaktadır. Dermal papilla ve matriks bir arada kıl kökü olarak bilinmektedir. Saçın uzunluğunu matriks hücrelerinin sayısı ve köklerin büyüklüğü belirlemektedir. Matriks hücresi saç folikülünün üç ayrı bileşenini ayırmaktadır; ORS, IRS ve saç kökü.
Dış kök kılıfı dermisteki saç folikülünü çevrelemektedir ve derinin yüzeyinde gözenek oluşurarak epidermise karışır. 
İç kıl kılıfı kıl kökünün oluşması için bir model oluşturur. 3 kısımdan meydana gelir (Henley tabakası, Huxley tabakası, Üst deri). IRS'nin üst derisi üst üste gelmiş hücrelerin bulunduğu bir tabakadan oluşmuştur, bu hücreler saç kökünün üst derisi ile birbirine bağlıdır. Bu mekanizma, saç köklerini sıkı bir şekilde tutarken, aynı zamanda kılların uzamasını da sağlamaktadır. IRS hücreleri kıla sertlik ve güçlük vererek kılı kenetarize eder. Irksal değişimin IRS nin simetrisiz yapısından kaynaklandığı düşünülmektedir. IRS'nin çapraz bölümüne baktığınızda, Avrupalılarda oval, Afrikalılarda düz, Asyalılarda yuvarlak olduğunu görürsünüz.
Kıl follikülünün epidermisten tek çıkabilen kısmı kıl köküdür. Ayrıca kıl kökü de kendi arasında 3 bölümden oluşmaktadır. İçteki kök kılıflarını birbirine bağlayan üst deri kılın yüzeyini oluşturup kıl kökünün çıktığı yerdir. Orta tabaka, korteks, kıl kökünü kapsar ve kıla gücünü verir. Keratin olarak bilinen proteinden oluşur. Kıl kökünün en alt tabakası ya da çekirdeği medulladır ve sadece terminal saç folliküllerinde bulunur.
 
Joomla SEF URLs by Artio