Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Kadınlarda Saç Dökülmesi Tanıları

Kadın tipi saç dökülmesinin anlaşılması kolaydır, ancak sebebin belirlenmesi uzmanlık gerektirir. Genelde tepe bölgesinde seyrelme görülür fakat öndeki saç çizgisi tamamen korunur ve seyrelen bölgede minyaturization meydana gelir.

Minyaturizasyon; saç köklerinin çapında ve uzunluğundaki testesterona (dolayısı ile DHT) bağlı azalma saçdansitometri kullanılarak gözlemlenebilir. Bu aletle saçların yaklaşık 1mm uzunluğunda kesildiği bölgede 1cm2 deki yoğunluk ve saç kalitesi ölçülür.

Genelde folliküler üniteler (doğal saç grupları) sağlıklı ve kalıcı terminal saçlardan oluşmaktadır. Minyaturizasyon ile her gruptaki bir ya da birkaç sac teli incelmeye başlar ve en sonunda bütün saçlar dökülür.

Eğer sac dökülmesi dağınık bir şekilde ise yani her yerde seyrelme var ise teşhis koymak oldukça zordur. Eğer seyrelen bölgede minyaturizasyon da oluyor ise buna kadın tipi kalıtımsal saç dökülmesi denir.

Dansitometrenin yanında, hair-pull ve hair-pluck adında iki tane daha test vardır. Hair-pull testinde, doktor 20 ya da 30 saç telini tutar ve çeker. Eğer bu durumda 5 ya da daha fazla sac teli ele geliyorsa, bu kadınlarda stres, hamilelik, medikal tedavi gibi nedenlerden oluşan tedavi edilebilir bir çeşit kadın tipi saç dökülmesidir. Bu tellojen efflivium olarak adlandırılır. Tellogen efflivium genelde yoğun bir stresten sonra, 2 ya da 3 ay içerisinde gerçekleşir ve saçların % 35 ila 50’ sini etkiler. Günlük saç kaybı 300 teli bulabilir.

Hair pluck ta ise, 20 ila 30 saç teli bir bölgeden alınıp mikroskop altında incelenir ve saç kökünün anajen mi yoksa telojen mi olduğuna karar verilir. Genelde, foliküllerin en az % 80’i anajen evresinde olması. Hair pluck ile birlikte saçlarda kırılma ya da zayıflama görülebilir.

Anajen Efflivium büyüme evresindeki saçların dökülmesi olarak adlandırılır ve büyük oranda kırılmış saçlar vardır. Kemoteropi ve radyosyon anajen effliviumun sebepleridir ve saçların büyük oranda dökülmesiyle sonuçlanır.

Kronik tellogen saç dökülmeleri dikkatlice değerlendirilmeli mutlaka dermatoloji uzmanına yönlendirilmelidir.

Genetik kadın tipi kellik yine erkeklerde olduğu gibi testesterona bağlıdır. Kadınlardaki hormonal bozukluklar bu saç dökülmesinin daha hızlı ilerlemesine neden olabilir. Kadınlarda saç ekimi, nakli ve ekim doğru değerlendirme yapılırsa iyi bir çözüm olabilir.

 

Aşağıdaki durumlar kadınlarda hormonal bir bozukluğun olabileceğine işaret eder.
1.    Düzensiz adet (menstrüasyon) periyodları. 
2.    Akne 
3.    Aşırı kıllanma- normalde ailede görülmeyen aşırı kıllanma 
4.    Virilization- erkek özelliklerinin ortaya çıkması, ses kalınlaşması, kas yapısının değişmesi 
5.   Kısırlık 
6.    Galactorrahea- göğüsten süt gelmesi( bu aslında androjen hormonundan değil, prolaktinden kaynaklanmaktadır)

 

 

Bu durumlarla karşı karşıya iseniz bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 

Diagnostik (tanısal) Testler

 

Bu testler:
1.CBC- kansızlık yada vitamin eksikliği için 
2.T3, T4,TSH- troid hastalığı için 
3.ANA- lupus için 
4.STS- frengi hastalığı için

 

 

Lokalize Saç Dökülmesi

 

Kadınlarda görülen lokalize saç dökülmeleri kalıtsal sac dokulmelerinden farklıdır. Belli bir bilgeye lokalizedir. Mutlaka bir dermatolji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Alopesi areata halk arasında yanlış olarak saç kıran olarak bilinir. Oval, yuvarlak para büyüklüğünde alanlarda tamamen saç kaybı mevcuttur. Yaygın tipinde tüm vücut kılları etkilenir (kaş, kirpik, sakal, bıyık gibi). Saç ekimi otoimmun durumdan dolayı uygun değildir. Dermatologlarca ilaç kullanılarak tedavi edilir.

Bayanlarda saçlarını sıkıca bağlama veya benzeri uygulamalar ile oluşan saç foliküllerinin kronik çekilmesine Traction Alopesisi ( çekilmeye bağlı saç dökülmesi) denir. ön saç çizgisi ve şakaklarda görülür. Bu durum, alışkanlığımızı bırakırsak önlenebilir. Fakat bir kere saçlar döküldüğünde, bu kalıcı olabilir. Sac ekimi mutlaka deneyim gerektirir. Saç ekim merkezleri bu konuda yeterli sayıda deneyim sahibi olmalıdırlar. 

kadinlarda sac dokulmesi

 

Resim: tractional alopecia, kaynak american academia of dermatology

 

Daha çok genç kızlarda görülen, hastaların saçlarını çekip kopartması ile oluşan, bir saç kaybı tipidir. bu durum kafa derisinde, kaşlarda, kirpiklerde olabilir. Uzun süren bir trichotillomaniada kalıcı bir saç kaybı oluşabilir. Saç dökülmesinin olduğu alanlarda kırık, kısa saçlar bu durumun teşhisi için yardımcı olabilir. Saç ekiminden önce dermatoloji ve psikiyatri konsültasyonu gerekir.

Yüz gerdirme ve kaş kaldırma lokal saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi ön saç çizgisinde, tepelerde görülür. Eğer bayan hastalarda genetik saç dökülmesi yok ise, donor bölgeleri sağlam ise, saç ekimi için uygun adaydırlar. Yara izlerinin kapatılmasında gerekli kurallara uyulmalıdır.

Tiena Kapitis (saçkıran) saçlı deriyi tutan bir mantar enfeksiyonudur. Kafa mantarı en sık yama şeklinde saç kaybı ve bu bölgede soyulma ve kızarıklık ile kendini gösterir. Kafanın diğer bölgelerine yayılma eğilimi gösterir. Teşhis için kafa derisinden bir parça örnek alınır ve test edilir. Tam iyileşme sonrası sac ekimi yapılabilir.

Lichen plano-pilaris, discoid lupus (DLE), sistemik lupus (SLE) gibi hastalıklar bağ dokusundan kaynaklanmakta olup saç ekimi hastalığın dahada kötüleşmesine neden olabilir
 
Joomla SEF URLs by Artio