Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Sebepleri

Kadınlarda en sık görülen saç dökülmesi yaygın dökülme modelidir. Yaygın saç dökülmesi daha çok kalıtımsaldır fakat bu durum medikal koşular, ilaçlar ve diğer faktörlerden kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

Kadınlarda görülen genetik saç dökülmesi anne ve/veya babadan aldıkları genlerle gerçekleşir. Bu durum 5-a redüktaz ve aromataz (çoğunlukla kadınlarda bulunur) denilen enzimlerinden kaynaklanmaktadır.

Testesteronu DHT ye çevirdiğinden erkeklerde 5-alfa  redüktaz enzimi androgenetik alopesinin (kalıtımsal erkek tip saç dökülmesi) temel nedenidir. Saç foliküllerinin kaybolmasına ve saçlarda minyatürleşmeye DHT neden olmaktadır.

Erkekler ile kıyaslandığında, kadınlarda, erkeklerde bulunanın yarısı kadar 5-a redüktaz enzimi vardır, fakat özellikle ön saç çizgisinde daha fazla aromataz enzimine sahiptirler. Östran ve estradiol kadınlık hormonları Aramotaz enzimi sayesinde oluşur ve böylece DHT oluşumu azalır. Bu durum saç dökülmesinin bayanda ve erkekte neden farklı olduğunu açıklamaktadır.

Bayanların saçları sağlık koşullarına karşı oldukça duyarlıdır. Bütün vücudu etkileyen sorunlar yaygın saç dökülmesine neden olur ki bu durum genetik saç dökülmesi ile karıştırılabilir. Saç ekimi yaptıracak kadınlarda saç dökülmesi nedenlerinin kesin olarak tespit edilmesi gerekmektedir.

Kadınlarda yaygın saç dökülmesine neden olan medikal koşullar şunlardır
  • Doğum sonrası ya da menopoz sonrası gibi oluşan obstetrik ve jinekolik durumlar ya da yumurtalık kisti 
  • Demir eksikliği 
  • Tiroid hastalığı 
  • Lupus gibi bağ dokusu hastalıkları 
  • Kötü beslenme, sıkı diyetler, bulumiya hastalığı, protein eksikliği, yağ asiti eksikliği, A hipervitaminozu 
  • Stres; cerrahi prosedürler, genel anestezi, emosyenel problemler
  • Göreceli olarak birçok ilaç telogen effluviuma neden olur, bu durumda saçlar dinlenme evresine girer ve birkaç aydan sonra dökülür, eğer ilaç bırakılırsa, dökülme durur fakat doğru tanı konulmaz ise kadınlarda genetik saç dökülmesi ile karıştırılabilir. Kemoterapi tedavisi ‘anagen effluvium’ diye adlandırılan saç dökülmesine neden olur tedavi kesilince dökülmede durur. Bu durumda saç ekim işlemi yapılmadan önce tanı konulmalıdır.

Kadınlarda Yaygın Saç Dökülmesine Neden Olan İlaçlar
1.    Warfarin ve heparin gibi kan incelticiler (anti-pıhtılaştırıcı) 
2.    Epilepsi ilaçları, özellikle dilantin 
3.    Gut ilaçları, kolsişin, allopürinal 
4.    Beta-blokör gibi kan basıncı ilaçları ya da idrar söktürücüler 
5.    Deltakortizon gibi anti-inflamatuar ilaçlar
6.    Kolestrol ve lipid düşürücü ilaçlar 
7.    Depresyon ilaçları- lityum, trisiklik antidepresanlar,  
8.    Kemoterapi 
9.    Tiroid ilaçları 
10.  Özellikle progestin bakımından zengin olan kontraseptif ilaçlar 
11.  Diyet hapları, yüksek dozlu A vitamini, uyuşturucular ( kokain gibi) 

Lokalize Saç Dökülmesi

Saç dökülmesine neden olan birçok dermatolojik surum olsa da, bu durumlar kadınlarda oldukça sık görülen genetik saç dökülmesinden farklı bir dökülmeye neden olurlar ve bu fark dermatologlar tarafından kolaylıkla anlaşılabilir.

Kadınlarda sınırlı saç dökülmesi skarlaşma (iz; yanık ve diğer cilt hastalıkları) olan ve olmayan şeklinde ikiye ayrılabilir. Alopesi Areata (yanlış olarak halk arasında saç kıran olarak bilinir) skarlaşma olmayan otoimmun ve genetik bir hastalıktır. Bu hastalıkta saçlar yuvarlak saç öbekleri halinde dökülerek kendini belli eder. Bu hastalık için farklı tedavi alternatifleri vardır. Bir cilt hastalıkları uzmanınca değerlendirilmelidir.

Lupus, Lichen Planus, ya da lokal radyasyon tedavisi gibi dermatolojik yada medikal durumlardan dolayı Skarlaşan saç dökülmesi oluşabilir. Medikal tedaviden ya da yaralanmadan dolayı saçın döküldüğü yerler saç ekimi için uygun olabilir. Radyoterapi tedavisi, skarlaşma ve skarlaşma oluşmayan lokalize saç dökülmesinin her ikisinede neden olmaktadır. Açık alandaki cildin durumu değerlendirilerek sac nakli yapılabilir.

Özellikle yüz germe ameliyatları, yanık sonrası kalan izler, mantar ve bakteriyel hastalıklar sonucu oluşan izlerde sac ekimi ile kapatılabilir.
 
Joomla SEF URLs by Artio