Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Kadınlarda Saç Dökülmesine Genel Bakış

Bayanların en az %30'unun saçlarında incelme ya da dökülme görülmektedir. Çünkü kadınlarda saç dökülmesi erkeklerdeki gibi belli özellikler göstermezler dağınık şekilde dağılırlar. Ayrıca kadınlardaki ön saç çizgisi sabittir ve bu yüzden kadınlarda saç dökülmesi çok az görülür düşüncesi vardır fakat bu yanlıştır.

Saç dökülmesinin psikolojik etkileri oldukça fazladır, ve birçok kadın saçları dökülmeye başladığında, bu durumdan duygusal olarak oldukça etkilenmektedir. Bu durum kadınlarda saç dökülmesi ve kelleşme çok az olur görüşünden ileri gelmektedir bu düşünce yanlıştır.

Ayrıca saç dökülmesi tedavisinde kullanılan Finansteride kadınlarda etkisini göstermemektedir, bu yüzden kadınlarda saç dökülmesi tedavisi ilerlememiştir ve ayrıca tıp dünyası da kadınlarda saç dökülmesi tedavisine yeterli ilgiyi göstermemiştir. Ayrıca, kadınlarda dökülen saçlar varolan saçlar ile rahatça kamufulaj edildiğinden, birçok kadın bu durumu tolare edebilmektedir. Bu durumu kimseyle paylaşamamak kendilerini toplumdan soyutlamalarına neden olmaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesi kademeli kademelidir, özellikle hamilelik ve menapoz döneminde oldukça artmaktadır. Mevsimsel değişiklikler onları çok kolay etkileyebilmektedir ayrıca hormonal değişiklikler, medikal şartlar ve dış faktörlerinde oldukça etkisi vardır.

Kadınlarda saç dökülmesi yaygındır ve bu dökülme genetikten çok medikal koşullardan oluşmaktadır. Eğer medikal durum anlaşılıp tedavi edilirse, saç dökülmesi durdurulabilir.

Yeni tekniklerin gelişmesiyle ve özellikle Foliküler Ünite Transplantasyonu ile saçlarını kaybeden birçok kadın saç ektirerek doğal bir görünüme sahip olmuştur.

Tabiî ki ameliyat öncesi doğru tanıyı belirlemek ve donor bölgesinin uygunluğuna karar vermek çok önemlidir. Yalnız saç ekimi yaparken ne iyi sonucu vermek için iyi bir tıbbı beceriye sahip olmak gerekir. Bayanlarla erkeklere aynı şekilde saç ekimi yapılabilir görüşü yanlıştır.

Sonraki bölümlerde kadınlarda saç dökülme nedenleri, nasıl sınıflandırıldığı ve ne gibi teşhisler konulduğu hakkında bilgi vermektedir. Medikal ve cerrahik tedaviler, saç ekimi ve medikal tedaviler bölümünde anlatılmıştır
 
Joomla SEF URLs by Artio