Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Kadınların en az %30’u saçlarında incelme ya da dökülmeden şikâyetçidirler. Çünkü kadınlarda saç dökülmesi erkeklerdeki gibi belli özellikler göstermezler dağınık bir özellik arz ederler. Ayrıca kadınlardaki ön saç çizgisi sabittir ve bu yüzden kadınlarda saç dökülmesi çok az görülür düşüncesi vardır fakat bu yanlıştır.

Saç dökülmesinin psikolojik etkileri kadınları oldukça fazla etkiler. Birçok kadın saçları dökülmeye başladığında, bu durumdan duygusal olarak oldukça etkilenmektedir. Bu durum kadınlarda saç dökülmesi ve kelleşme ‘’çok nadir olur’’ görüşünden ileri gelmektedir, bu bakış yanlıştır.

Ayrıca kadınlarda genetik saç dökülmesi tedavisindeki alternatifler sınırlıdır. Tıp bilimi kadınlardaki sac dokulmesine yönelik yeterli çaba göstermemiştir. Kadınlarda dökülen saçlar var olan saçlar ile rahatça kamufle edilebildiğinden, birçok kadın bu durumu tolare edebilmektedir. Bu durumu kimseyle paylaşamamak kendilerini toplumdan soyutlamalarına neden olmaktadır.

Kadınlarda saç dökülmesi kademeli olarak görülür. Özellikle doğum sonrası ve menopoz döneminde ilerleyebilir. Mevsim geçişleri, hormonsal değişiklikler, medikal şartlar ve dış faktörlerinde etkisi vardır.

Kadınlarda saç dökülmesi birçok durumda genel seyrelme olarak gösterir. Altta yatan neden mutlaka konunun uzmanı bir dermatolog tarafından değerlendirilmelidir.

Yeni tekniklerin gelişmesiyle ve özellikle Foliküler Ünite Transplantasyonu ile saçlarını kaybeden birçok kadın için saç ekimi veya nakli önemli bir alternatif haline gelmiştir.

Tabiî ki sac ekimi işlemi öncesi doğru tanıyı belirlemek ve donor bölgesinin uygunluğuna karar vermek çok önemlidir. Yalnız saç ekimi yaparken doğal sonucu elde edebilmek için doktorunuzun hem yeterli bilgiye, hemde deneyime ihtiyacı vardır. Kadınlar ve erkeklere aynı şekilde saç ekimi yapılabilir görüşü yanlıştır. Her birey farklı bir yaklaşım biçimi geliştirilmelidir, hiç kimse bir diğerinin aynısı değildir.
Yukarıdaki bölümlerde kadınlarda sac dokulmesinin nedenleri, sınıflaması ve teşhisi konularında bilgiler bulacaksınız. İlaçla tedavi ve sac ekimi erkeklerde ve kadınlarda ortak konular olup ilgili bölümlerde anlatılmıştır
 
Joomla SEF URLs by Artio