Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Sınıflandırılması

Norwood sınıflaması

1975’te Doktor O. Norwood tarafından basılan Norwood sınıflandırması erkeklerde saç dökülmesi için en çok kullanılan sınıflamadır. Bu sınıfandırma 2 tanesi temel ve birçok az bilinen saç dökülme modellerini göstermektedir. Bilinen Norwood modelinde, saçlardaki dökülme- şakaklardaki açılma ve tepe kısmındaki incelme- ön, üst, tepe kısmı kelleşene kadar devam eden tüm formları kapsar.

Tip I: Bu ergenlik döneminde oluşan saç çizgisini göstermektedir ve gerçek bir kellik değildir. Ön saç çizgisi çok az gerilemiştir.

Tip II: Olgun saç çizgisinin şakakları her iki tarafta bir parmak boyu (1,5cm) saçsız bırakacak şekilde olması. Bu da ayrıca kellik olarak sayılmaz.

Tip III: Saç dökülmesi nin ilk evresidir. Saçların sürekli olarak girintili olarak dökülmesi diye tanımlanır.

Tip III Verteks: Tepe noktasındaki erken evre dökülmeyi temsil eder.

Tip IV: Önlerde ve şakaklardaki gerileme daha belirgin, tepedeki saçsız alan daha geniştir, fakat hala ön ve tepe kısmını ayıran bir şerit vardır.

Tip V: Öndeki ve tepedeki saçsız alan genişlemiştir. İki bölge arasındaki saçlı şerit daha da incelmiştir.

Tip VI: Öndeki ve tepedeki saçsız alan dahada genişlemiştir ve birleşmiştir. Aradaki saçlı alan yoktur.

Tip VII: Saç çizgisi arkaya kadar gerilemiştir ve hala saçlı olan arka ve yanlarda seyrelme vardır.

male-pattern-baldness

Norwood A

Norwood A sınıf modeli önden arkaya doğru saçların ilerleyici dökülmesi olarak tanımlanabilir. Norwood sınıf A da üst bölge tamamen açıktır ama tepe bölgesinde saç dökülmesi yoğun olsa bile saç vardır.

Norwood sınıf A modeli daha az bilinmektedir, fakat saç dökülmesi ön bölümde çok fazla olduğundan, hastalar daha fazla saçsız görünmektedir. Norwood tip A saç dökülmesi olanlarad ön bölgedeki saçlar etkilenmiş olup bu bölgeye ilaçlar etkili değildir (bkz. saç dökülmesinin ilaçla teadavisi). Donor bölgedeki yoğun saç ön bölgenin açıklığını daha fazla ortaya çıkarmaktadır. Bu yüzden bu hastalar kısa sürede saç ekimi yaptırmak istemektedirler. Ayrıca, Sınıf A hastalar saç ekimi için oldukça uygun adaylardır. Her iki Norwood modelinde de yan ve arka bölge androgenetik değişikliklere karşı direnç gösterir. Fakat yaşlandıkça yan taraflarda incelme görülür.

Erkeklerde kalıtımsal saç dökülmesinin diğer iki modeli “Diffuse Patterned Alopecia” ve “Diffuse Unpatterned Alopecia,”dir ve bu modeller teşhiste ve ondan sonraki iyileşme sürecinde önemli bir direnç gösterir. Bu durumları göz önünde bulundurmak erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesini değerlendirmek için çok önemlidir. Çünkü DPA ve DUPA hastaları kalıtımsal saç dökülmesi olmasına rağmen saç ekimi için uygun aday değillerdir
 
Joomla SEF URLs by Artio