Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Erkeklerde Saç Dökülmesi Tanıları

Erkeklerde androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tip saç dökülmesi) nin tanısı zor değildir. İncelen ve azalan saçların dağılımına bakılarak çok çok nadiren yardımcı teşhis araçlarına ihtiyaç duyar.

Minyaturization adı verilen saç köklerinin çapında ve uzunluğundaki androjenlere bağlı azalma saç dansitometresi kullanılarak teşhis edilebilir. Bu aletle saçların yaklaşık 1mm uzunluğunda kesildiği bölgede 1cm2 daki yoğunluğu ölçülür.

dansitometre

Androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tip saç dökülmesi) tanısı aile soyağacına bakılarak da belirlenebilir. Yaşlı hastalarda kendi geçirdikleri farklı Norwood evreleri genetik sac dökülmesinin belirlenmesinde yeterli olmaktadır.

Eğer saç dökülme şekli Norwood modellerinden birine benzemiyor da, dağınık bir şekilde gerçekleşiyorsa, teşhis koymak daha da zorlaşır. Fakat incelen bölgede oluşan minyatürizasyon ile androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tip saç dökülmesi) tanısı koymak biraz daha kolaylaşabilir. Ama tanı belli değilse, başka yollar denenmelidir. Mutlaka bir dermatoloji uzmanından destek almak gerekir. (ilaçlar, hormon bozuklukları, bağ dokusu hastalıkları, cildin bağışıklık hastalıklarını ilgilendiren durumlar). Tanısal amaçla cildiye uzmanları kan tetkikleri, trikolojik tanı araçları, mantar kültürleri gibi değişik testlere ihtiyaç duyabilirler. Doğru teşhis konulan bireylerde sac ekimi en iyi çözüm olabilir.
 
Joomla SEF URLs by Artio