Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

Saç Dökülmesi

Kellik, erkek tipi saç dökülmesi, genetik saç dökülmesi, androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tip saç dökülmesi) aynı şeyi tarif etmekte kullanılan terimlerdir- erkeklerde saçlar genelde önden ve tepeden dökülür ama arka ve yan kısımlarda kalır. Kadınlarda ise saç dökülmesi de genelde kalıtımsaldır ve saçlar genelde dağınık şekilde dökülür.

Androgenetik alopesi (kalıtımsal erkek tip saç dökülmesi) teşhisi erkeklerde çok belirgindir. Bu durum genelde saç dökülmesi dağılımına bakılarak ve saçların seyrekleştiği bölgedeki azalan saçları inceleyerek kolaylıkla teşhis edilebilir. Miniyatürizasyon olarak adlandırılan durum saç çapında ve uzamasındaki azalma olup, ‘’Dansitometre’’ denilen alet ile ölçülebilir. Miniyatürizasyon sadece genetik olarak oluşan saç dökülmelerinde görülür. Kalıtımsal erkek tipi saç dökülmesinde ailedeki diğer akrabalardaki dökülmede ayrıca teşhiste yardımcı olur. Fakat her zaman diğer aile bireğlerinde saç dökülme hikâyesine rastlanmayabilir.

Kadınlarda kalıtımsal saç dökümesinin teşhis ettirici özel bir görünümü yoktur. Bu nedenle sebebin sadece muayane ile söylenmesi mümkün değildir. Kısaca kadınlarda altta yatan çeşitli medikal hastalıklar kalıtımsal saç dökülmesine benzer bir dökülme şekli oluşturabilir. Kadınlarda; hamilelik, jinekolik problemler, doğum kontrol hapları, tiroid hastalığı gibi kalıtımsal olmayan birçok nedenle kaynaklanabilen saç dökülmesi kalıtımsal tipte görüleni taklid edebilir.

Bu bölüm size kadınlarda ve erkeklerde saç dökülmesinin nedenlerini, saç dökülmesinin sınıflandırılması ve genetik saç dökülmesinin teşhisi konuları ile ilgili bilgi vermektedir.

Saç nedir?

Eğer saç hakkında ya da saçın nasıl uzadığı ve işlevleri hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Kıl anatomisi , Kıl büyümesi ve döngüsü , Kılın işlevleri nedir , saç dökülmesi mitler başlıklı bölümlere bakabilirsiniz.

Ayrıca bu bölümde erkek tipi saç dökülmesi ve kadınlarda saç dökülmesi nedenleri, tanısı tipleri gibi tüm detayların yanında saç dökülmesini önlemek gibi konulardada fikir sahibi olacaksınız.

 
Joomla SEF URLs by Artio