• Türkçe
  • English
Kıl büyümesi ve döngüsü PDF Yazdır E-posta

Normal bir insanın kafa derisinde kalın terminal saçlar üreten 100,000 ile 150,000 saç kökü bulunmaktadır. Bu saçlar tek başlarına kafa derisinden çıkmazlar, 1-4' lü saç folikülleri şeklinde oluşurlar. Bir kişinin kafasında yaklaşık 50,000 ile 65,000 arası saç folikülü bulunmaktadır. Kıyaslama yapıldığında, bir insan vücudunda ince, vellus kıl üreten ortalama 5 milyon folikül vardır.

Belli bir zamanda, insan kafasındaki terminal kıların %90' ı uzamaktadır. Anajen olarak adlandırılan bu evre, 2 ile 7 yıl arasında sürmektedir. Katajen 2- 3 haftalık kısa bir evredir ve bu evrede büyüme durur kıl folikülünün ortası büzülür ve ‘club' oluşturmak için uzanır. Kafa derinindeki geriye kalan %10' luk kısım telojen denilen dinlenme evresindedir ve bu durum yaklaşık 3-4 ay sürmektedir.

Bir kıl dilenme evresine girdiğinde, büyüme durur, kök papilyadan ayrılır, ve kök çekildiği zaman, ya da yeni kök yerine büyümeye başladığında dökülür. Bir saç çekildiğinde, ya da kendiliğinde saç kökünün dibinde beyaz bir şişlik olur. Birçok kişi bunun saçın büyüme kısmı olduğunu düşünür., fakat bu yer sadece saç kökünün kopmuş alt kısmıdır. Dermal papilya ve büyüme merkezi hala kafa derisinde yer almaktadır. Kafa derisindeki saçlar günde yaklaşık 0,44mm uzamaktadır. Her saç folikülü yaşam boyunca 10- 20 kez kıl döngüsüne girmektedir.

Bir kişinin günde yaklaşık 100 saçı dökülür; kişiler saçlarını taradıklarında her seferinde tarağa saçları takılır. Fakat tarakta aşırı derecede saçlarınızın kalması bir hastalığa işarettir. Genetik kellik ise büyük miktarda saç dökülmesinden değil de, dökülen saçların yerine zayıf, güçsüz cılız saçların çıkmasından kaynaklanmaktadır.
 
  • Polls
  • Google Maps
Saç ekiminde sizin için en önemli kriter nedir?
 

Aşağıdaki resme tıklayarak kliniğimizin uydudan görünüşünü ve haritadaki yerini kolayca bulabilirsiniz.

Saç ekimi Ankara Civaş Clinic- uydu görüntüsü

Saç Multimedya merkezi

saç ekimiKellik - Neden olur?

Kel olup olmayacağımızı  en çok genlerimiz karar verir. Niçin temel faktör genlerimizdir,  öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiDHT hormonu-Esas suçlu!

DHT hormonunun savunmasız folliküller üzerinde nasıl rol oynadığını, onları nasıl bozduğunu öğrenin....İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli nasıl yapılıyor?

Saç naklinde kelliğe dirençli saç folliküllerinin kel olan bölgelere yeniden nasıl yerleştirildiğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiMükemmel saç nakli

Folliküler ünite saç naklinin doğal bir saçın aynısını nasıl yapabileceğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli ile neler yapılabilir?

Saç kaybınızın derecesine göre, saç nakli ameliyatının doğal saça uygun olarak nasıl başarılı sonuç vereceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiGörünüşü tekrar yaratma

Saçınızın orjinal yoğunluğunun yarısı kadar  follikülün yeniden dağıtılmasında bile tüm görünüşünüzün nasıl değişeceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç onarım planı yapma

Bir doktorun konsültasyonu sayesinde  kendinize nasıl tam bir saç onarım planı yapabilirsiniz öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiİhtiyacınız olan graftları hesaplama

Graft hesaplama makinasıyla saçlarınızın kaç adet grafta ihtiyacı olduğunu hesaplayın...Hesapla...

 

 

Syndicate

Üyesi olduğumuz kuruluşlar

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon, lazerle epilasyon, lazerli epilasyon

www.lazer-epilasyon.com

Bayanlarda olduğu gibi erkeklerde de kolayca  uygulanabilen lazer epilasyon ile istenmeyen kıllar kolaylıkla  yok edilmektedir. Lazer epilasyon, bir krem ya da iğne kullanmanızı gerektirmeyen, acısız bir yöntemdir.

Ankara estetik

burun estetiði, göðüs estetiði, estetik burun

www.ankaraestetik.com

Burnunuzu beğenmiyorsanız, rhinoplasty adı verilen burun estetiğinden yararlanabilirsiniz. Göğüs estetiği ile de göğsünüzü büyütebilir ya da küçültebilir, kendinize olan öz güveninizi yeniden kazanabilirsiniz.

Ücretsiz konsültasyon

demo9

Online Konsültasyon Formu 

Saç ekimi, lazer epilasyon ve estetik operasyonlarla ilgili aklınıza takılan sorular varsa bilgi almak için doktorumuza soru yöneltebilirsiniz. Doktorumuz sorularınızı cevaplamaktan memnunluk duyacaktır.