• Türkçe
 • English
Kadınlarda saç dökülmesi tanıları PDF Yazdır E-posta

Kadın tipi saç dökülmesinin tanılarının anlaşılması kolaydır. Genelde tepe bölgesinde seyrelme görülür fakat öndeki saç çizgisi tamamen korunur ve seyrelen bölgede minyatürleşme meydana gelir.
Minyatürleşme adı verilen saç köklerinin çapında ve uzunluğundaki androjenlere karşılık azalma saç dansiometresi kullanılarak gözlemlenebilir. Bu aletle saçların yaklaşık 1mm uzunluğunda kesildiği bölgede 1cm2 deki yoğunluğu ölçülür.

Genelde foliküler üniteler (doğal saç grupları) sağlıklı ve kalıcı terminal saçlardan oluşmaktadır. Minyatürleşme ile her gruptaki bir ya da birkaç saç teli incelmeye başlar ve en sonunda bütün saçlar dökülür.

Eğer saç dökülmesi dağınık bir şekilde ise yane her yerde seyrelme var ise teşhis koymak oldukça zordur. Eğer seyrelen bölgede minyatürleşme de oluyor ise buna androgenetik alopesiya teşhisi konulur. Fakat tanılar hala belirgin değilse, Sebebler bölümünde listelenen diğer durumlar göz ardı edilmemelidir.
Dansimetrenin yanında, hair-pull ve hair-pluck adında iki tane daha test vardır. Hair-pull testinde, doktor 20 ya da 30 saç telini tutar ve çeker. Eğer bu durumda 5 yada daha fazla saç teli ele geliyorsa, bu kadınlarda stres, hamilelik, medikal tedavi gibi nedenlerden oluşan tedavi edilebilir bir çeşit kadın tipi saç dökülmesidir. Bu telojen efflivium olarak adlandırılır. Telojen efflivium genelde yogun bir stresten sonra, 2 ya da 3 ay içerisinde gerçekleşir ve saçların % 35 ila 50' sini etkiler. 300 ün üstünde saç teli hergün dökülebilmektedir.

Hair pluck' ta ise, 20 ila 30 saç teli bir bölgeden alınıp mikroskop altında incelenir ve saç kökünün anajen mi yoksa telojen mi olduğuna karar verilir. Genelde, foliküllerin en az % 80'i anajen evresindedir. Hair pluck ile birlikte saçlarda kırılma ya da zayıflama görülebilir.
Anajen Efflivium büyüme evresindeki saçların dökülmesi olarak adlandırılır ve büyük oranda kırılmış saçlar vardır. Kemoteropi ve radyosyon anajen effliviumun sebebleridir ve saçların büyük oranda dökülmesiyle sonuçlanır.

Kronik telojen de tanıları belirlemek oldukça zordur. Fakat, kronik telojen kadınlarda 30-60 yaşında etkilerini gösterir. Kronik telejen ilk olarak şakaklarda dökülme ile başlar, çok uzun süreli bir ilerleme gösterir. Kronik telejonde hastalarda günde 50 ile 400 arası saç kaybı görülür fakat bu dökülme tamamen bir kelliğe neden olmaz. Kronik TE 6 yada 7 yıl içinde 6 aylık tedavi uygulanarak çözülebilir.
Eğer saç dökülmesinin nedenleri hala bilinmiyorsa, biyopsisi veya kültür yapılabilir. Şu unutulmamalıdır ki; eğer saç dökülmesinin nedeni bilinmiyorsa, dermatoloğa gitmek gereklidir.
Erkeklik( androjen)hormonu fazlalığı değerlendirilmesi

Genelde, kadın tipi saç dökülmesi yaşayan kadınlarda erkeklik hormonu( androjen) artar.Artan erkeklik hormonunun nedenleri kan testi ile anlaşılabilir.

 • Düzensiz periyodlar
 • akne- iz bırakan akneler
 • Aşırı kıllılık- normalde ailede görülmeyen aşırı kıllanma
 • Virilization- erkek özelliklerinin ortaya çıkması, ses kalınlaşması gibi
 • kısırlık

galactorrahea- göğüste salgı ( bu aslında androjen hormonundan değil, prolaktinden kaynaklanmaktadır) 

Şu unutulmamalıdır ki, bu belirtilerden herhangi biri var ise, gerekli ve doğru tedaviyi almak için jinekoloğa başvurabilirsiniz.

Doktorunuzun androjen fazlalığı için sizden isteyebileceği testler ise şunlardır.

 • Total and Free Testosterone - the hormone that is mainly responsible for male secondary sex characteristics
 • DHEA-Sulfate - a precursor to testosterone
 • Prolactin - the hormone that enables the breast to secrete milk

Diagnostik testler
 • CBC- kansızlık yada vitamin eksikliği için
 • T3, T4,TSH- troid hastalığı için
 • ANA- lupus için
 • STS- frengi hastalığı için

Lokalize saç dökülmesi

Kadınlarda lokalize saç dökülmesi bayan tipi alopesiyada görülen dağınık dökülmeden farklıdır. Eğer bu belirtilerden herhangi birini görürseniz doktora başvurmalısınız. Not: alopesiya saç dökülmesi ile aynı anlamdadır.

Alopesiya areatada oval, yuvarlak lekeler vardır ve bölge tamamen kelleşir. Ara sıra, bütün kafa bu duruma gelebilir hatta kaşlar ve kirpiklerde dahil olmak üzere vucüttaki tüm kıllar bu duruma gelebilir. Eğer lokalize saç dökülmesi olusa, kortizon tedavisine cevap verir. Fakat yaygın alopesiya ise tedavisi çok zordur. Alopecia areata tiroid hastalığı ile bağlantılıdır.

Bayanlar sıklıkla saçlarını sıkıca bağlama ve benzeri uygulamalar ile oluşan saç foliküllerinin kronik çekilmesine Traction Alopesiya( çekilmeye bağlı saç dökülmesi) denir ve genelde ön saç çizgis ne şakaklarda görülür. Bu durum, alışkanlığımızı bırakırsak önlenebilir. Fakat bir kere saçlar döküldüğünde, bu kalıcı olabilir.

Daha çok genç kızlarda görülen, hastaların saçlarını çekip kopartması ile oluşan, bir saç kaybı tipidir.bu durum kafa derisinde, kaşlarda, kirpiklerde olablir. Uzun süren bir trichotillomaniada kalıcı bir saç kaybı oluşabilir. Saç dökülmesinin olduğu alanlarda kırık, kısa saçlar bu durumun teşhisi için yardımcı olabilir.

Yüz gerdirme ve kaş kaldırma lokal saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi ön saç çizgisinde, tepelerde görülür. Eğer bayan hastalarda genetik saç dökülmesi yok ise, donor bölgeleri sağlam ise, saç ekimi için uygun adaydırlar.

Tiena Kapitis saçlı deriyi tutan bir mantar enfeksiyonudur. Kafa mantarı en sık yama şeklinde saç kaybı ve bu bölgede soyulma ve kızarıklık ile kendini gösterir. Kafanın diğer bölgelerine yayılma eğilimi gösterir. Teşhis için kafa derisinden bir parça örnek alınır ve test edilir. Numune kültürün yapışması için yollanır.

Pseudopalade is a non-specific scarring alopecia that generally starts on the top of the scalp and extends into the surrounding hair bearing areas with finger-like extensions. The areas look smooth and white due to the scarring and loss of hair follicles.

Lichen plano-pilaris kızarılıkla ve bölgesel saç dökülmesiyle ortaya çıkan bir hastalıktır.her dökülen bölgenin köşesinde kabuklanma görülür.

DLE sistemik lupus eritamatözünün bölgesel olarak oluşan adıdır ve otoimnun hastalıklardır. DLE kendini sakrlaşmış kafa derisinde kırmızı,kabuklanmış noktalarla kendini gösterir. Bu hastalık kozmetik bir problemdir, fakat hastalar ANA kan testi yaptırmalıdır. SLE dağınık(jenaralize) saç dökülmesine neden olmaktadır, ve bu hastalığın her iki modelinde de güneşe karşı hassasiyet oluşur.

 

 

 
 • Polls
 • Google Maps
Saç ekiminde sizin için en önemli kriter nedir?
 

Aşağıdaki resme tıklayarak kliniğimizin uydudan görünüşünü ve haritadaki yerini kolayca bulabilirsiniz.

Saç ekimi Ankara Civaş Clinic- uydu görüntüsü

Saç Multimedya merkezi

saç ekimiKellik - Neden olur?

Kel olup olmayacağımızı  en çok genlerimiz karar verir. Niçin temel faktör genlerimizdir,  öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiDHT hormonu-Esas suçlu!

DHT hormonunun savunmasız folliküller üzerinde nasıl rol oynadığını, onları nasıl bozduğunu öğrenin....İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli nasıl yapılıyor?

Saç naklinde kelliğe dirençli saç folliküllerinin kel olan bölgelere yeniden nasıl yerleştirildiğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiMükemmel saç nakli

Folliküler ünite saç naklinin doğal bir saçın aynısını nasıl yapabileceğini öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç nakli ile neler yapılabilir?

Saç kaybınızın derecesine göre, saç nakli ameliyatının doğal saça uygun olarak nasıl başarılı sonuç vereceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiGörünüşü tekrar yaratma

Saçınızın orjinal yoğunluğunun yarısı kadar  follikülün yeniden dağıtılmasında bile tüm görünüşünüzün nasıl değişeceğini  öğrenin...İzle...

 

 

saç ekimiSaç onarım planı yapma

Bir doktorun konsültasyonu sayesinde  kendinize nasıl tam bir saç onarım planı yapabilirsiniz öğrenin ...İzle...

 

 

saç ekimiİhtiyacınız olan graftları hesaplama

Graft hesaplama makinasıyla saçlarınızın kaç adet grafta ihtiyacı olduğunu hesaplayın...Hesapla...

 

 

Syndicate

Üyesi olduğumuz kuruluşlar

Lazer epilasyon

Lazer epilasyon, lazerle epilasyon, lazerli epilasyon

www.lazer-epilasyon.com

Bayanlarda olduğu gibi erkeklerde de kolayca  uygulanabilen lazer epilasyon ile istenmeyen kıllar kolaylıkla  yok edilmektedir. Lazer epilasyon, bir krem ya da iğne kullanmanızı gerektirmeyen, acısız bir yöntemdir.

Ankara estetik

burun estetiði, göðüs estetiði, estetik burun

www.ankaraestetik.com

Burnunuzu beğenmiyorsanız, rhinoplasty adı verilen burun estetiğinden yararlanabilirsiniz. Göğüs estetiği ile de göğsünüzü büyütebilir ya da küçültebilir, kendinize olan öz güveninizi yeniden kazanabilirsiniz.

Ücretsiz konsültasyon

demo9

Online Konsültasyon Formu 

Saç ekimi, lazer epilasyon ve estetik operasyonlarla ilgili aklınıza takılan sorular varsa bilgi almak için doktorumuza soru yöneltebilirsiniz. Doktorumuz sorularınızı cevaplamaktan memnunluk duyacaktır.