Turkish (Turkiye)English (United Kingdom)

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

FUE Yöntemi ile Saç Ekimi

FUE Nedir?

Follicular Unit Extraction (FUE) yöntemiyle sac ekimi doğrusal bir kesi yapılmadan saç adalarının (folliküler ünite;FU) teker teker alınması işlemidir. Saçlı derinin üzerinden 1mm ve daha küçük çaplı aletlerle saç adalarının (folliküler ünite;FU) yuvarlak kesilerle alınmasıdır.
İlk defa dr.wood tarafından tanımlanmışsada herhangi bir detay belirtilmemiştir. Daha sonra 2002 yılında dr.rasman ve dr.bernstayn bu teknikle ilgili ilk bilimsel yayını yapmışlardır. Bu çalışmada uygun adayları bulmak için FOX testine ihtiyaç varken 2005 yılında dr.harisin tanımladığı 3 basamaklı FUE tekniği ile buna ihtiyaç kalmamıştır.

FUE ile saç ekimi aslında FUT operasyonunun bir parçasını oluşturur. FUE saç adalarının (folliküler ünite;FU) şerit çıkarmadan direkt olarak elde edilmesidir. FUT operasyonunun kalan bölümünü ise saç adalarının (folliküler ünite;FU) nakli oluşturur. Şerit operasyonunda saç adaları sadece mikroskop altındaki ayırma ile edilebilir. Saçların ekilmesi her iki yöntemde de aynıdır.

FUE çizgisel bir iz bırakmadığından çok kısa saç modellerini tercih edenler için uygun bir metottur. Ayrıca çok gergin saçlı derisi olanlar ve keloide yatkın adaylar için tek seçenektir, daha önce yapılmış kötü saç ekimlerinin düzeltilmesinde kullanılabilir.

FUE için geliştirilen tüm tekniklere rağmen işlemden önce adayların tümü uygun testlere tabi tutularak graft hasarı oranı açısından değerlendirilmelidir. Yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki en uygun adaylarda bile %3 ile15 arasında alınan köklerin çöpe gitme ihtimali vardır.

3 Step FUE

FUE sac ekiminde en önemli gelişme dr.haris tarafından geliştirilen özel bir punch ile saç adalarının alınması olmuştur. 2005 yılında Amerikan Saç Cerrahi Birliğinin (ISHRS) kongresinde tanımlanmıştır. 2006 yılında kliniğimiz doktorları dr.harisin bu tekniğini izleme olanağı bulmuştur.

Bu yöntemin en önemli avantajı saç adalarının (folliküler ünite;FU) alınırken zarar görme riskini minimalize etmesidir. Diğer bir önemli avantaj ise daha öncede FOX negatif olup FUE için uygun olmayan hastalarada FUE YAPILABİLMESİDİR.

Güncel FUE

İlk başladığından bu yana ciddi ilerlemeler kaydeden FUE yöntemi artık yüksek hızlarda ciddi sayıda graft sayılarına ulaşmayı olanaklı kılmıştır. 3 saat gibi bir sürede deneyimli ellerde 3000 civarında graftin (FUs) elde edilebilmesi donor bölgesi uygun olan adaylar için mümkün olmuştur.

FUE Saç Ekiminin Avantajları ve Dezavantajları

FUT ile karşılaştırıldığında saç köklerinin dökülmeye dirençli olduğu kalıcı saç bölgesinden daha az sayıda saç aynı sayıda graft alınabilmesidir.

FUT yönteminde her iki kulak çizgisinin altında kalan güvenli bölgeden saçların tümü alınıp nakil edilebilir. Şerit çıkarıldıktan sonra derinin kenarları dikilir.

FUE Saç Ekiminin Avantajları

  • Çizgi şeklinde iz bırakmaz
  • Bu daha çok saçlarını çok kısa kestirenler için önemlidir.
  • Saçların alındığı bölgedeki iyileşme süresi daha kısadır.
  • Keloid riski olan hastalar için kullanışlıdır.
  • İşlemden hemen sonra ağır spor yapmak zorunda olanlar ve çok gergin ense derisi olanlar için alternatif yöntemdir.
  • Vucudun diğer bölgeleri donor olarak kullanılabilir (sakal, göğüs, bacak)

Donör bölgesi sık ve açık alanı küçük olan insanlarda FUT yöntemine bir alternatiftir.

 
Joomla SEF URLs by Artio